Історичні пам’ятки Тального вражають своїм багатством та розкішшю. Мисливський замок Шувалових, костел Святої Анни, заповідник «Трипільська культура», музеї, парки. Саме в Тальному, жили перші культури давніх предків та працювали цілі королівські династії.
Завітаємо до Мисливського замку! А щодо замків… Блукаєте вуличками невеличкого провінційного міста Тального, аж ось – перед Вами з’являється не просто старовинний замок, а справжній мисливський будинок графа Шувалова. Саме в таких помістях відпочивала, втомившись на полюванні, не одна королівська династія.
Замок збудований в стилі французького Ренесансу голландським архітектором в 1893-1903 роках. Навколо садиби насаджений парк зі своєю скелею кохання, каскадом ставків, підземними ходами. На думку істориків, маєток Шувалових будувався одночасно з легендарною Умансько
ю Софіївкою.
Архітектор зумів поєднати у відносно невеликій будівлі три башти, парадний фахверк, ренесансно-пишний вхід та створити надзвичайно романтичний дах. Стіни замка прикрашає сімейний герб Шувалових на пам'ять про своїх власників. Планування садиби складається з двох частин: північної (в стилі англійських котеджів) та південної мешкальної. Архітектурне оформлення відрізняється мінімалізмом. Нині замок та парк є одними із 7 чудес України та належать до пам’яток культури загальнодержавного значення.
Мандруючи Тальним, не можна не звернути увагу на старовинний костел Святої Анни, побудований ще у 1702 році. Костел багато бачив і багато пам’ятає, але, дивом уцілівши у вирі історичних штормів, він і зараз запрошує віруючих. Збудувала його сім’я Потоцьких, котрій належало містечко у XVIII-XIX ст.
Ви не бачили як народжується музей, але хочете побачити, – тоді завітайте до села Легедзино, що на Тальнівщині. Директор легедзинського заповідника Владислав Чабанюк, стверджує, що у заповіднику вже зібрано до 10 тисяч експонатів. Трипільські поселення-гіганти, які знаходяться тут, старші навіть за єгипетські піраміди.
Найбільше європейське поселення V тисячоліття до н.е. було знайдено біля села Майданецьке близько 30 років тому. На території у дві тисячі квадратних метрів знаходилось дві тисячі будинків. Як виявилось, слідів велетенських поселень на південно-західній Черкащині понад кілька десятків, вони мають площу понад сто гектарів кожне!!!!! Раніше найбільшими вважалися подення в 45-50 гектарів, Ви просто уявіть собі!! Сьогодні до державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура» входить 11 поселень трипільської культури: Тальянки, Майданецьке, Веселий Кут, Онопрієва, Глибочок, Піщана (Тальнівського району), Доброводи, Косенівка, Аполянка (Уманського), Чичеркозівка, Вільховець (Звенигородського району).
Ви думаєте, давні люди жили гірше за нас? Ні, й тисячі років тому люди жили дуже непогано. І, може, були щасливіші, ніж ми з Вами. Варто лише поглянути на макет трипільського житла. Великою повагою користувалось гончарство, адже посуд призначався для здійснення обрядів, а не лише для їжі. Саме тому кожний горщик має свою символіку. По значимості вчені прирівнюють ці вироби до єгипетських пірамід і шумерських зіккуратів. До речі, науковці стверджують, що трипільці були першими броварями (виробниками пива), а також робили смачне вино.
Якщо Ви цікавитесь археологією та давніми культурами, тоді Тальне для Вас – обов’язковий пункт подорожі.